Silnik M273 Mercedes 5.5l - Wszystko co musisz o nim wiedzieć
M273 spotkamy głównie w modelach Mercedes Benz Klasy S oraz GL. Oprócz tego po 2006 roku był M273 był montowany również w klasach C, E oraz M. M273 jest to seria silników wolnossących, które posiadają 8-cylidrów i 32 zawory. Silnik ten powstał na bazie M272 oraz produkowanych ponad dekadę wcześniej silników M112/M113.
8-cylindowy silnik Mercedesa M273 wszedł do produkcji w 2006 roku i nie schodził z linii produkcyjnych, aż do 2013 roku. Główna konstrukcja tego silnika jest wykonana w systemie Siluminu, czyli połączenia stopu aluminium oraz krzemu. Posiada również zmienne fazy rozrządu VVT oraz aluminiowe tłoki, które zostały pokryte żelazem. Główny układ odpowiedzialny za sterowanie to Bosch ME 9.7, który jest dość trudny w programowaniu.
Silnik M273 stosowany w Mercedesach mieści 8,5 litra oleju silnikowego. Producent zaleca korzystanie z oleju 0W40 lub 5W40 oraz wymianę co roku lub po przejechaniu 12 000 km. Cechują go nie tylko rewelacyjne osiągi, ale również wysoka kultura pracy i bardzo dobra dynamika jazdy. Trwała konstrukcja która jest dosyć niezawodna, a na dodatek świetnie współpracuje z instalacjami LPG.
Budowa silnika Mercedes M273
Wszystkie silniki M273 mają wyłożone silikonem/aluminium (Alusil) cylindry oraz kolektor dolotowy, który ma zmienną długość i składają się z:
- Aluminiowych bloków silnika;
- Sekwencyjnego wtrysku paliwa;
- Kutych stalowych korbowodów;
- Jednoczęściowego, odlewanego wałka rozrządu;
- Magnezowego kolektora dolotowego.
Silniki M273 występują w pojemnościach
- 4,7 litra M273 E47 4663 cm3 średnica cylindra wynosi 92,9 mm, a skok 86 mm. Moc wyjściowa wynosi 335 KM (250 kW) przy 6000 obr./min z moment obrotowy 339 ft · lbf (460 N · m) przy 2700-5000 obr / min.
- 5,5 L M273 E55 5461 cm3 średnicę zwiększono do 98 mm, a skok do 90,5 mm. Moc wyjściowa wynosi 382 KM (285 kW) przy 6000 obr / min oraz moment obrotowy 391 ft · lbf (530 N · m) przy 2800-4800 obr./min.
Historia silnika M273 w Mercedesie
Silnik M273 to ewolucja silnika M113 oraz swojego poprzednika M272. Jego następcą został silnik Mercedes-Benz M278 w 2010 roku. Podstawowymi zmianami, które zostały w nim wprowadzone – względem starszej konstrukcji M113 – było np. przejście na układ DOHC, czyli podwójnych wałków rozrządu w głowicach. Oprócz tego w silniku M273 pojawił się system zmiennych faz rozrządu Camtronic (VANOS). Zastosowane zostały klapy wirowe w kolektorze ssącym, którego korpus został wykonany z magnezu. Blok blok silnika jest aluminiowy.
Silnik M273 – najczęściej występujące problemy
Kolektor ssący Mercedes M273
Silniki M273 w Mercedesie mają jeden główny problem – nagminnie psują się w nich kolektory ssące. Najczęściej występującym powodem jest nieszczelność, zacięcie lub wyrwanie klapek wirowych lub ich cięgna.
Jak rozpoznać problem z kolektorem ssącym w silniku Mercedes M273?
Problem z kolektorem ssącym zaczyna się wtedy, kiedy na diagnostyce spowodowanej pojawiającą się ikonką silnika, wystąpią kody od P2004 do P2006. Wówczas należy wspólnie z serwisem zastanowić się nad powodem problemu i jego rozwiązaniem. Można podjąć się próby regeneracji kolektora ssącego lub po prostu go zdemontować i usunąć jego klapy (nie zalecamy tego rozwiązania). W drugim przypadku należy pamiętać, aby odpowiednio zaprogramować sterowniki.
Uszkodzony regulator kolektora w M273
W kolektorze dolotowym silnika M273 mogą gromadzić się osady węgla. Spowodowane jest to wymuszoną wentylacja gazów ze skrzyni korbowej. Powoduje to uszkodzenie regulatora przepustnicy w kolektorze dolotowym i utrudnia ruch mechanizmu sterującego.
Jak rozpoznać problem z kolektorem w silniku Mercedesa M273?
Głównymi objawami będzie zauważalna utrata mocy silnika, pojawienie się kontrolki „Sprawdź silnik”, a po wykonanej diagnostyce wyświetlą się kody: P2004, P2005, P2187 lub P1289.
Koło napędowe łańcucha rozrządu Mercedes M273
Kolejnym często występującym problemem jest zużycie koła napędowego łańcucha rozrządu. Problem ten dotyczy silników, które były wyprodukowane przed wrześniem 2006, ponieważ kolejne miały już twardszą metalową przekładnię. Zużycie koła napędowego łańcucha rozrządu w M273, prowadzi przede wszystkim do naruszenia umiejscowienia wałków rozrządu w prawej głowicy.
Jak rozpoznać problem z zużyciem koła napędowego łańcucha rozrządu w silniku Mercedes M273?
Przede wszystkim zapali się kontrolka „Sprawdź silnik”, a na diagnostyce wyjdzie błąd 1200 lub 1208, które są zapisane w jednostce sterującej ME-SFI.
Wyciek oleju z silnika M273
Bardzo często pojawiają się również problemy z wyciekającym olejem silnikowym. Po dokładnym sprawdzeniu, może okazać się, że do wymiany jest plastikowy korek głowicy cylindrów. W silnikach M272 V6 oraz M273 V8, które były produkowane do czerwca 2008 roku były stosowane korki rozprężne z tyłu głowic cylindrów, które nie były szczelne, przez co pojawiał się problem z wyciekającym olejem.
Jak rozwiązać problem z nieszczelnym korkiem głowicy cylindrów w silniku M273?
Najważniejsze, aby nie próbować uszczelniać starych i nowych wtyczek. Usuń stare wtyczki, oczyść otwór i zainstaluj nowe wtyczki, które zostały wprowadzone do produkcji po czerwcu 2008 roku i nie podlegają wyciekom oleju.
Problemy z ECU w silnikach M273
Z powodów termicznych sterowniki w silnikach M273 mogą ulegać uszkodzeniu. Objawy takiego uszkodzenia są różne, zależnie od tego jaki podsystem sterownika ulegnie uszkodzeniu. Z przypadków z którymi się do tej pory spotkaliśmy:
- praca wentylatora silnika na max obrotach bez żadnego powodu
- nie działająca pompa paliwa (niemożność odpalenia samochodu)
- okazjonalne gaśnięcie samochodu
- braki zapłonu na cylindrach
Jeśli standardowa diagnostyka nie przynosi efektów należy podejrzewać usmażenie się sterownika.
Problemy z fazatorami(kołami zmiennych faz rozrządu) Camtronic (VANOS) w silniku Mercedesa M273
W silniku M273 zastosowany jest system zmiennych faz rozrządu Camtronic (VANOS) - przy nieprawidłowym reżimie olejowym oraz nie prawidłowej eksploatacji samochodu fazatory ulegną przedwczesnemu zużyciu. W tym momencie nie jest to problematyczna naprawa - gdyż dysponujemy możliwością regeneracji tych podzespołów. Nie polecamy kupowania kół produkcji azjatyckiej. Ich jakość wykonania oraz trwałość pozostawiają wiele do życzenia.
Zakres czynności obejmujący wymianę rozrządu:
- Odłączenie przewodu uziemiającego akumulatora.
- Usunięcie świec zapłonowych.
- Wymontowanie wałka rozrządu wydechu i wlotu przy prawej głowicy cylindra.
- Odłącz stary łańcuch rozrządu.
- Obrócenie silnika na wale korbowym. Obrót silnika do kąta obrotu korby 55° przed zapłonem GMP na pierwszym cylindrze (305° oznaczenie na kole pasowym).
- Obrócenie silnika na wale korbowym w kierunku obrotu poprzez kąt obrotu korby 95° do kąta obrotu korby 40° po zapłonie GMP na pierwszym cylindrze.
- Zamontowanie wałka rozrządu zaworów dolotowych i wydechu. Wałek rozrządu na prawej głowicy cylindrów w pozycji podstawowej.
- Obrócenie silnika na wale korbowym w kierunku obrotów silnika i sprawdzenie, czy podstawowe położenie wałków rozrządu dla zamontowanej przedniej pokrywy na głowicy cylindrów jest przy kącie korby 55° przed zapłonem GMP (oznaczenie 305° na kole pasowym).
- Zainstalowanie świec zapłonowych.
- Podłączenie kabla uziemiającego do akumulatora.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie Mercedesa z silnikiem M273?
Przede wszystkim zapytaj poprzedniego właściciela o najczęściej występujące usterki, które opisaliśmy powyżej. Jeśli nie występowały lub nie zostały jeszcze usunięte - konieczne będzie zweryfikowanie ich poprzez diagnostykę komputerową w serwisie Mercedesa. Zwróć uwagę na datę jego produkcji, ponieważ silniki M273 wyprodukowane przed czerwcem 2008 mają zdecydowanie więcej problemów.
Zakup samochodu z silnikiem M273 Mercedes-Benz
Decydując się na zakup samochodu marki Mercedes, pod którego maską znajdziemy silnik M273 zyskujemy trwały 8-cylidrowy silnik, który ma bardzo dobre osiągi. Cechuje go wysoka kultura pracy i rewelacyjna dynamika. Jednocześnie musimy być świadomi najczęściej występujących w nim błędów oraz kosztów ich usuwania.
Serwis silnika M273 Mercedes-Benz
W przypadku silnika M273 podejmujemy się wszystkich napraw. Poza bieżącą obsługą i naprawą usterek nie mamy problemy z wykonaniem wymiany rozrządu, serwisu Camtronic (VANOS) czy też naprawy kapitalnej. Zapraszamy do kontaktu z Stern Expert !