Nawiewy Klimatyzacji
autor zdjęcia: The Blowup Unsplash

Serwis klimatyzacji samochodowej Mercedes

Systematyczne serwisowanie klimatyzacji w swoim samochodzie jest niezwykle ważne i nie należy go bagatelizować. Odpowiednio zadbana klimatyzacja samochodowa to nie tylko kwestia naszego komfortu, ale również zdrowia. Serwis klimatyzacji samochodowej powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku.

Wilgotne warunki, które gwarantuje klimatyzacja samochodowa są idealnym środowiskiem do powstawania pleśni, bakterii i grzybów, które z każdym uruchomieniem chłodnego powietrza zostaną rozpylone wewnątrz kabiny pasażerskiej. Regularny serwis klimatyzacji pozwala również na przedwczesne wykrycie wszelkich nieszczelności i wad, które dzięki wizytom w serwisie SternExpert będzie można usunąć niższym kosztem.

Wybierając serwis klimatyzacji w warsztacie samochodowym SternExpert w Łodzi mogą Państwo liczyć na profesjonalną pomoc doświadczonych specjalistów, którzy przy pomocy nowoczesnego sprzętu i urządzeń wykonają pełny przegląd. Należy zadbać, aby serwis klimatyzacji wykonać co najmniej raz w roku, a odpowiednio wykonana usługa zagwarantuje sprawność klimatyzacji samochodowej na kolejny sezon.

Obsługa układu klimatyzacji

W każdym samochodzie znajdują się kanały wentylacyjne, które bez odpowiedniej konserwacji stają się siedliskiem wielu niebezpiecznych dla naszego zdrowia bakterii, pleśni i grzybów. Dodatkowo wszystkie elementy wyposażenia, takie jak np. dywaniki czy tapicerka gromadzą wilgoć i stanowią idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie serwisu klimatyzacji, wymiana filtra kabinowego oraz ozonowanie samochodu.

Odpowiednio wykonany serwis klimatyzacji to szereg czynności, które wymagają profesjonalnej wiedzy i najnowocześniejszego sprzętu. W warsztacie SternExpert w Łodzi mogą Państwo liczyć na kompleksową usługę oraz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Nasi doświadczeni mechanicy dokładnie sprawdzą wydajność układu klimatyzacji, wykonają pomiar temperatury i porównają wyniki z zaleceniami producenta.

Jeśli podczas serwisu klimatyzacji okaże się, że układ jest nieszczelny lub ma inne wady – zaproponujemy jego naprawę.

Na czym polega serwis klimatyzacji w SternExpert Łódź?

Sprawdzanie szczelności

W pierwszej kolejności zajmiemy się podłączeniem klimatyzacji samochodowej do specjalnej stacji diagnostycznej, która pozwoli nam na opróżnienie układu z czynnika. Następnie sprawdzimy ciśnienie, sprawność oraz szczelność klimatyzacji. Jeśli układ będzie sprawny – będzie można przejść do kolejnego kroku.

Jeśli jednak okaże się, że serwis klimatyzacji wykaże jakieś nieprawidłowości – klimatyzacja jest nieszczelna lub mamy podejrzenie, że jest nieszczelna – skontrolujemy to. Badanie szczelności klimatyzacji polega na użyciu specjalnego czujnika z sondom lub gazu, który składa się w 95% z azotu i pozwala na ustalenie miejsca nieszczelności.

Nabicie klimatyzacji

Jeśli układ przejdzie prawidłowo badanie szczelności i nie wykaże żadnych wad, przejdziemy do nabicia klimatyzacji. Mechanik uzupełni poziom czynnika chłodzącego oraz oleju do smarowania zgodnie z wytycznymi, które nasz warsztat otrzymał bezpośrednio od producenta. To gwarantuje Państwu najlepsze możliwe działanie klimatyzacji samochodowej i całkowitą sprawność układu na kolejny sezon.

Dodatkowo na tym etapie sprawdzamy również pasek wieloklinowy oraz pracę sprzęgła sprężarki klimatyzacji. Podczas serwisu klimatyzacji w SternExpert Łódź mogą Państwo również liczyć na sprawdzenie stanu i oczyszczenie panelu sterowania klimatyzacją wewnątrz pojazdu.

Wymiana filtra kabinowego

Zawsze warto również rozważyć wymianę filtra kabinowego, który popularnie jest nazywany filtrem przeciwpyłowym. Jego wymiana jest zalecana przez producentów co dwa lata lub po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów. Serwis SteranExpert w Łodzi zaleca swoim Klientom wymianę filtra kabinowego co roku lub po przejechaniu nawet 15 tysięcy kilometrów, szczególnie jeśli poruszają się Państwo po piaszczystych drogach.

Zadaniem filtra kabinowego jest zatrzymanie zanieczyszczeń z drogi – powietrze z zewnątrz najpierw przechodzi przez ten filtr, następnie jest schładzane, a dopiero później wtłaczane przez nawiewy do kabiny pasażerskiej samochodu. W ten sposób ograniczamy ilość kurzu, pyłków roślin, a nawet liści we wnętrzu naszego pojazdu.

Zabrudzony filtr kabinowy może powodować nawet uwalnianie się nieprzyjemnego zapachu do wnętrza pojazdu lub przytłumiony dźwięk nawiewanego powietrza. Właśnie dlatego tak niezwykle ważna jest systematyczna wymiana filtra kabinowego na nowy.

Odgrzybianie klimatyzacji

Ostatnim krokiem jest zdezynfekowanie klimatyzacji, popularnie nazywane ozonowaniem. Odgrzybianie klimatyzacji polega na usuwaniu z wnętrza kabiny pasażerskiej nieprzyjemnych zapachów, ale również wszelkich bakterii, pleśni, grzybów i innych alergenów. Ozonowanie klimatyzacji jest niezwykle skuteczną oraz bezpieczną metodą, która może być wykonana również po za serwisem klimatyzacji w formie odświeżenia oraz oczyszczenia wnętrza kabiny samochodowej.

Ozon jest niezwykle silnym utleniaczem i w skutek jego działania następuje całkowity rozkład komórek bakteryjnych. Technologia ta pozwala całkowicie wyeliminować mikroorganizmy z powietrza.

Po co systematycznie serwisować klimatyzację w samochodzie?

Systematyczna dezynfekcja klimatyzacji pozwala nam nie tylko utrzymać jej sprawność, komfortowo podróżować, ale również zadbać o jej czystość – a tym samym o swoje zdrowie. Odpowiednio szybko wykryta usterka, może okazać się tańsza w naprawie, a prawidłowo wykonany serwis klimatyzacji w SternExpert Łódź zapewni nam odpowiednie i bezpieczne działanie układu na kolejny sezon.

Nieszczelna klimatyzacja może okazać się bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Regularne serwisowanie klimatyzacji powinno być szczególnie ważne dla alergików oraz osób z wrażliwą skórą. Każde uruchomienie układu powoduje wydmuchanie wszystkich drobnoustrojów bezpośrednio na naszą twarz, a następnie krążenie ich wewnątrz kabiny pasażerskiej. Wilgotne środowisko i brak systematycznego ozonowania klimatyzacji pozytywnie wpływa na rozwój mikroorganizmów, co z kolei może prowadzić do problemów ze zdrowiem takich jak: kaszel, katar, drapanie w gardle, zaczerwienienie oczu, pieczenie, a nawet podrażnienie skóry.

Naprawa/ wymiana kompresora klimatyzacji

Jeśli zauważyli Państwo spadek wydajności klimatyzacji samochodowej, a w efekcie problemy z chłodzeniem kabiny pasażerskiej, może być to jednym z objawów problemów ze sprężarką klimatyzacji. Warto zaznaczyć, że problemy z klimatyzacją nie zawsze są równoznaczne z niesprawnym kompresorem klimatyzacji. Usterka kompresora klimatyzacji, inaczej nazywanego sprężarką klimatyzacji może mieć wiele źródeł np. zatarcie kompresora klimatyzacji, zerwane sprzęgło sprężarki klimatyzacji, spalona cewka sprzęgła kompresora czy zwykła nieszczelność.

Serwis SternExpert z Łodzi oferuje usługi naprawy i wymiany kompresora klimatyzacji. Posiadamy dostęp do pełnej gamy oryginalnych części do sprężarek klimatyzacji, co daje naszym Klientom gwarancję profesjonalnie wykonanej usługi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz dostępowi do oficjalnych baz danych producentów, jesteśmy w stanie rozwiązać wiele problemów i profesjonalnie doradzić naszym Klientom.

Najważniejszym aspektem dla naszego warsztatu samochodowego SternExpert w Łodzi jest wykonanie naprawy kompresora klimatyzacji zgodnie z zaleceniami producenta – tak, aby zachować najwyższą jakość oraz standardy. Często stosowanie się do zaleceń producenta pozwala na oszczędzenie kosztów i naprawę sprężarki klimatyzacji, bez konieczności wymiany na nową. Bezpośredni dostęp do oryginalnych części gwarantuje naszym klientom najwyższą jakość wykonanych usług. Należy podkreślić, że stosowanie tańszych zamienników często wpływa na dalsze problemy, a w efekcie prowadzi do konieczności całkowitej wymiany kompresora klimatyzacji.

Naprawa/ wymiana parownika klimatyzacji

Parownik klimatyzacji ma dwa ważne zadania: chłodzi i osusza powietrze. To on jest odpowiedzialny za ostateczną temperaturę powietrza, które poprzez nawiewy trafia do kabiny pasażerskiej. Dość niewygodna lokalizacja parownika klimatyzacji, skutecznie utrudnia jego czyszczenie. Jednym ze sposobów utrzymania parownika klimatyzacji w czystości jest ozonowanie klimatyzacji, jednak nie będzie ono w stanie usunąć stałych zanieczyszczeń.

Dojście do parownika klimatyzacji jest dość ciężkie, więc nie zaleca się wykonywania dezynfekcji tego elementu samodzielnie. Serwis SternExpert Łódź oferuje usługę sprawdzenia stopnia zanieczyszczenia parownika klimatyzacji, a na wypadek zajścia takiej konieczności – mycie parownika klimatyzacji, które pozwala na usunięcie stałych zanieczyszczeń z układu.

Nasz warsztat samochodowy w Łodzi oferuje również wymianę parownika klimatyzacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Powodami, które mogą skutecznie go uszkodzić są np. niedziałający filtr kabinowy, wilgoć wewnątrz kabiny, brak nawyku suszenia parownika czy otwieranie okien przy jednocześnie włączonej klimatyzacji.

Układ Thermatic Mercedes

Układ klimatyzacji Thermatic Mercedes to nic innego jak automatyczna klimatyzacja dwustrefowa. Dzięki niej kierowca oraz pasażer, który siedzi z przodu mogą indywidualnie i zupełnie niezależnie ustawiać temperaturę wydmuchiwanego powietrza w swoją stronę. Dodatkowo układ Thermatic w Mercedesie pozwala na zapisywanie tych ustawień w dostępnych profilach użytkownika. Czuły system sensorów temperatur, który znajduje się wewnątrz kabiny pasażerskiej utrzymuje ustaloną temperaturę na stałym poziomie, nawet na wypadek wystąpienia zmiennych warunków pogodowych. Automatyczna klimatyzacja dwustrefowa Thermatic w Mercedesie oferuje również tryby pracy ECO oraz ECO+, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii.

Serwis SternExpert posiada bezpośredni dostęp do oficjalnej bazy danych Mercedesa dzięki czemu możemy wykonywać profesjonalne usługi na układach Thermetic. Wykonanie serwisu klimatyzacji Mercedesa w naszym warsztacie samochodowym w Łodzi nie będzie skutkowała utratą gwarancji, ani innych benefitów wynikających z zakupu nowego samochodu marki Mercedes.

Układ Thermotronic Mercedes

Układ klimatyzacji Thermotronic Mercedes to czterostrefowa automatyczna klimatyzacja, która zapewnia możliwość indywidualnego ustawienia temperatury powietrza nie tylko kierowcy i pasażerowi z przodu, ale również osobom podróżującym na tylnej kanapie samochodu. Czterostrefowa klimatyzacja Thermotronic w Mercedesie jest jeszcze bardziej inteligentna i posiada tryb recyrkulacji, który stale monitoruje jakość powietrza na zewnątrz oraz samodzielnie uruchamia zamknięty obieg w przypadku podwyższonego poziomu zanieczyszczeń. Układ Thermotronic skutecznie chroni przed parowaniem szyb oraz dostosowuje temperaturę do warunków panujących na zewnątrz np. nasłonecznienia.

Warsztat SternExpert w Łodzi ma dostęp do oficjalnej bazy Mercedesa, w związku z tym posiadamy wszystkie niezbędne wytyczne, aby przeprowadzić profesjonalny i zaawansowany serwis klimatyzacji z układem Thermotronic. Nasz serwis jest oficjalnym partnerem producenta, w związku z czym wykonanie dezynfekcji klimatyzacji Mercedesa w naszym punkcie, nie odbiega od wizyty w Autoryzowanym Salonie.

Góra