Zestaw rozrządu M278
autor zdjęcia: Stern Expert

Wymiana rozrządu Mercedes Benz

Bardzo łatwo zauważyć nieprawidłową pracę rozrządu. Podczas jazdy Mercedesem słychać nietypowe odgłosy – stukanie, a nawet piszczenie. W momencie zauważenia objawów niesprawnego rozrządu należy niezwłocznie umówić się na wizytę w serwisie SternExpert w Łodzi, aby nasi doświadczeni mechanicy mogli ustalić przyczynę problemu. Zbagatelizowanie takiej sytuacji może spowodować nawet konieczność wymiany silnika na nowy!

Rozrząd silnika w Mercedesie to podstawowy element jednostki napędowej, który doprowadza mieszankę paliwowo-powietrzną do cylindrów i odprowadza spaliny do układu wydechowego. Niezależnie od rodzaju rozrządu w Mercedesie – niezbędna jest jego regularna i systematyczna kontrola pod okiem profesjonalnych mechaników.

Rozrząd VANOS Mercedes

VANOS, czyli Variable Nockenwellen Steurerung to system zmiennych faz rozrządu, który jest sterowany elektronicznie. VANOS spotkamy w silnikach marki Mercedes. Jego zadaniem jest zmniejszenie czasu otwierania zaworów dolotowych i wylotowych – dzięki temu Vanos wpływa na:

  • Poprawę momentu obrotowego;
  • Zwiększenie sprawności silnika;
  • Zmniejszenie zużycia paliwa;
  • Zmniejszenie emisji szkodliwych składników spalin.

Podobnie jak wiele innych elementów rozrządu w Mercedesieukład VANOS ma bardzo skomplikowaną budowę i wymaga regularnej kontroli w warsztacie samochodowym, który posiada wytyczne diagnozowania od producenta. Niestety nieodpowiednie dbanie, może spowodować częste awarie Vanos w rozrządzie Mercedesa. Istotny wpływ na jego sprawność ma jakość oleju silnikowego oraz dbanie o jego stan i poziom. Należy również regularnie dokonywać diagnostyki komputerowej, która wykaże ewentualne awarie układu Vanos w Mercedesie.

Oprócz tego właściciele samochodów Mercedes często skarżą się na zużywanie uszczelek w zaworach hydraulicznych, występowanie luzów, awarie elektrozaworów, blokady układu czy awarie układu smarowania. W serwisie SternExpert w Łodzi wykryjemy wszystkie te awarie i zaproponujemy najskuteczniejszy sposób, aby je usunąć.

Wymiana ślizgów rozrządu

Ślizgi w rozrządzie to nic innego jak listwy napinające. Ich uszkodzenie objawia się charakterystycznym hałasem silnika, jednak podczas rutynowej kontroli jego awaria nie zostanie wykryta. Na szczęście taka awaria nie jest groźna, a wymiana ślizgów jest niedroga. Należy jednak pamiętać, że wymiana ślizgów powinna zawsze iść w parze z wymianą łańcucha rozrządu.

Wymiana łańcucha rozrządu

Niestety ze względu na narzucane na producentów samochodów rygorystyczne normy emisji spalin – budowa rozrządu Mercedesa zmieniła się na przestrzeni lat. Łańcuch rozrządu w nowych samochodach marki Mercedes został zmieniony z dwurzędowego na jednorzędowy. Pozostałe elementy, które z nim współpracują również uległy zmianie. To wszystko ma wpływ na jego jakość, awaryjność i żywotność. Wymiana łańcucha rozrządu jest usługą, z której korzysta coraz więcej kierowców.

Najczęstsze objawy łańcucha rozrządu do wymiany to: nierówna praca silnika, utrudniony rozruch, stukanie i dzwonienie w okolicach obudowy rozrządu. Nie należy bagatelizować takich objawów i niezwłocznie zgłosić się do warsztatu samochodowego SternExpert w Łodzi. Wymiana łańcucha rozrządu może ciągnąć za sobą inne, bardziej kosztowe naprawy, więc niezwykle ważne jest, aby szybko zdiagnozować problem i go usunąć.

Wymiana napinaczy

Występowanie hałasu i stukotanie w okolicy górnej części silnika – może oznaczać konieczność wymiany napinaczy łańcucha rozrządu. Uszkodzony napinacz powoduje, że łańcuch rozrządu jest luźny, co jest sytuacją niebezpieczną i niepożądaną. Wówczas wymiana napinacza rozrządu jest obligatoryjna – na szczęście taka usługa nie wiąże się z dużymi kosztami.

W przypadku rozrządu w Mercedesie warto zostawić wymianę napinaczy doświadczonemu warsztatowi samochodowemu, który posiada dostęp do oficjalnej bazy producenta. Podobnie jak inne elementy – rozrząd Merecedesa ma dość skomplikowaną budowę, dlatego mechanicy SternExpert w Łodzi wykonują kompleksową diagnostykę całego układu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Mercedesa z rozrządem VANOS?

Sterowany elektronicznie system zmiennych faz rozrządu VANOS w Mercedesie ma wiele zalet i wad. Kupując samochód marki Mercedes z układem Vanos warto zwrócić uwagę na:

  • Systematyczne wymiany oleju silnikowego;
  • Rodzaj używanego oleju silnikowego;
  • Wycieki z zaworów hydraulicznych;
  • Sposób pracy silnika – czy chodzi płynnie, czy nie hałasuje.

Jeśli chcesz mieć pewność, że rozrząd w Merecdesie którego planujesz kupić jest w dobrym stanie – najlepiej udać się na kompleksową diagnostykę do warsztatu samochodowego. Jeśli jesteś z okolic Łodzi, zapraszamy do SternExpert – posiadamy dostęp do oficjalnej bazy danych Mercedesa, dzięki czemu wszystkie nasze usługi odbywają się zgodnie z zaleceniami producenta.

Góra