Napęd 4MATIC Drugiej Generacji
4MATIC od Mercedes-Benz należy do najbardziej efektywnych systemów napędu na wszystkie koła w samochodach osobowych. Współpracuje on z elektronicznym programem stabilizacji toru jazdy (ESP), który stanowi standardowe wyposażenie wszystkich samochodów osobowych marki Mercedes. Dzięki temu inteligentnemu połączeniu modele wyposażone w 4MATIC są uznawane za wyznaczające trendy w zakresie bezpieczeństwa jazdy i trakcji.
Dzięki wzorowej stabilności jazdy i doskonałej trakcji 4MATIC pokazuje swoje zalety zwłaszcza w złych warunkach pogodowych, takich jak mokra lub oblodzona droga czy śnieg. System zapewnia także dalsze rezerwy trakcji i pomaga kierowcy kontrolować zachowanie pojazdu podczas ruszania z miejsca, przyspieszania, jazdy z większą prędkością na zakrętach czy pokonywania trudnego terenu. W ten sposób 4MATIC wzmacnia i tak już wzorowe właściwości jezdne modeli Mercedesa. Jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i najwyższą wydajność kojarzoną z marką Mercedes-Benz, nawet w wyjątkowo trudnych warunkach jazdy.
Kierowcy modeli Mercedes-Benz wyposażonych w 4MATIC korzystają z zalet tych wzorcowych właściwości jezdnych oraz z typowego dla marki Mercedes poziomu komfortu jazdy. Gwarantują to zmodyfikowane konstrukcje przedniej i tylnej osi oraz precyzyjnie dopasowane sprężyny i amortyzatory modeli z napędem na wszystkie koła, które w sedanach i kombi odpowiadają ustawieniom modeli z napędem na tylne koła. Kolejną cechą 4MATIC, która zapewnia większy komfort jest rezygnacja z konwencjonalnych blokad mechanizmów różnicowych stosowanych w innych samochodach osobowych z napędem na wszystkie koła. Blokady te obniżają komfort jazdy i wymagają większej obsługi.
Zastosowanie systemu trakcji zamiast mechanicznych blokad mechanizmów różnicowych
Zamiast mechanicznych blokad mechanizmów różnicowych w modelach Mercedesa z napędem 4MATIC zastosowano elektronicznie sterowany system trakcji 4ETS. Jeśli jedno lub więcej kół straci przyczepność do drogi, system aktywuje się automatycznie i hamuje każde koło z osobna. W ten sposób przy wystarczającej przyczepności wzrasta jednocześnie moment napędowy na kołach. Niezwykle szybkie impulsy hamujące pozwalają uzyskać efekt równy działaniu trzech blokad mechanizmów różnicowych:
- Oś tylna: Jeśli jedno koło zaczyna się obracać, jest hamowane; a moment napędowy odpowiadający momentowi hamowania jest przenoszony na drugie tylne koło. Jest to równoważne z funkcją blokady tylnej.
- Oś przednia: Ta sama zasada stosowana w przypadku osi tylnej dotyczy kół przednich, dzięki czemu komponent ESP 4ETS może również zastąpić blokadę przednią.
- Centralna blokada mechanizmu różnicowego: Jeśli oba koła na osi tylnej zaczynają się obracać, są jednocześnie hamowane; a moment napędowy odpowiadający momentowi hamowania jest przenoszony na oś przednią. Moment ten nie przekracza 40 procent całkowitego momentu napędowego. W ten sposób system ESP/4ETS równoważy działanie centralnej blokady mechanizmu różnicowego.
Moment napędowy jest rozdzielany w stosunku 40 : 60 odpowiednio na przednią i tylną oś. Inżynierowie Mercedesa wybrali taki podział momentu obrotowego, ponieważ zapewnia on najlepsze warunki dla bezpiecznych właściwości jezdnych i optymalnej trakcji.
Program stabilizacyjny połączony z systemem kontroli trakcji
Elektroniczny system trakcji 4ETS, jako integralny element elektronicznego programu stabilizacji (ESP®), opiera się na czujnikach, które dostarczają wielu informacji na temat prędkości, z jaką obracają się koła, kąta skrętu, a także ruchu obrotowego i przyspieszenia poprzecznego pojazdu. Mikrokomputer wykorzystuje te dane jako podstawę do prawidłowego dostosowania impulsów automatycznego hamowania, w zależności od sytuacji na drodze. Poprawia to trakcję podczas ruszania z miejsca na śliskiej nawierzchni i zapewnia większą stabilność podczas trudnych manewrów jazdy.
Przy niskich prędkościach 4ETS hamuje do trzech kół, co daje taki sam efekt jak trzy blokady mechanizmów różnicowych i zapewnia maksymalną trakcję. Przy wyższych prędkościach system redukuje impulsy automatycznego hamowania, aby zapewnić stabilność jazdy. Połączenie ESP i 4ETS ze stałym napędem na wszystkie koła nie tylko czyni modele 4MATIC wyjątkowo bezpiecznymi samochodami; otwiera również przed kierowcami nowy wymiar dynamicznej jazdy.
Podobnie jak w przypadku ESP w wariantach modelowych z napędem na tylne koła, samochód wyposażony w 4MATIC również natychmiast ostrzega kierowcę, gdy zbliża się do krytycznej granicy. W tym przypadku zaczyna migać żółta lampka ostrzegawcza w zestawie wskaźników. Jest to wyraźny sygnał ostrzegający kierowcę o konieczności dostosowania sposobu jazdy do warunków panujących na drodze.
W skład napędu wchodzą silnik, automatyczna skrzynia biegów i skrzynia transferowa
Sercem układu 4MATIC jest jednostopniowa skrzynia biegów z otwartym centralnym mechanizmem różnicowym, która wyrównuje prędkość obrotową osi. Jest ona bezpośrednio połączona z automatyczną skrzynią biegów, łącząc się z silnikiem, konwerterem momentu obrotowego i napędem przedniej osi, tworząc kompletną jednostkę napędową. Inżynierowie zaprojektowali układ napędowy przedniej osi jako tzw. jednostkę typu hang-on: "wisi" on w sposób oszczędzający miejsce na misce olejowej silnika. Przeniesienie napędu odbywa się za pomocą uniwersalnego przegubu pomiędzy skrzynią biegów a napędem przedniej osi.
Siłę docisku przedniej osi uzyskuje się dzięki cicho pracującym przekładniom czołowym, które jednocześnie pełnią funkcję pomp olejowych i zapewniają dopływ środka smarnego do skrzyni biegów. W modelach z napędem na tylną oś mechanizm różnicowy pracuje na tylnej osi i jest połączony z jednostką napędową za pomocą skróconego wału napędowego.