Napęd 4 MATIC Schemat
autor zdjęcia: Mercedes-Benz Group Media

Serwis napędu 4MATIC

Napęd 4MATIC w Mercedesach to napęd na wszystkie koła, który jest szczególnie przydatny w przypadku ostrej zimny, która niejednokrotnie zaskakuje drogowców. Zadaniem napędu 4MATIC jest zapewnienie nie tylko bezpiecznej, ale również wygodnej jazdy samochodem, bez względu na aktualnie panujące warunki atmosferyczne.

Dzięki impulsom i automatycznemu sterowaniu wszystkich kół – napęd 4MATIC w Mercedesie gwarantuje optymalną trakcję przez cały czas – również w trudnych, zimowych warunkach.

Generacje napędów i ich zasady działania

Napęd na cztery koła 4MATIC w Mercedesie miał swoją premierę w 1986 roku. Został on wówczas zamontowany w modelu W124. Obecnie niemal każdy model tego producenta można zamówić z napędem 4MATIC. Na przestrzeni lat, system ten uległ lekkim modyfikacjom:

 • Napęd 4MATIC 1 generacja :W124 – została zaprezentowana w 1986 roku i współpracowała z systemem ASR, ABS i elektrohydraulicznym ASD. Niestety z powodu bardzo skomplikowanej budowy (mechanizm różnicowy przedniej osi był umiejscowiony w miejsce olejowej silnika) napęd tej generacji był bardzo drogi.
 • Napęd 4MATIC 2 generacja :W163 / W210 – to druga generacja napędu na cztery koła 4MATIC, która była zdecydowanie prostsza w budowie. Zrezygnowano z elektrohydraulicznego centralnego mechanizmu różnicowego i zastąpiono go prostą przekładnią planetarną. Pozbyto się również systemu ASD, a dyferencjały osiowe zostały otwarte.
 • Napęd 4MATIC 3 generacji - Wprowadzony w roku 2007 w klasie S. Posiada centralny mechanizm różnicowy typu planetarnego, który rozdziela moc między przednie i tylne koła w stałym stosunku od 45 do 55 procent, przez cały czas. Działa bez konieczności stosowania elektronicznie sterowanych sprzęgieł i nie wymaga czasu reakcji. Prowadzenie jest przewidywalne na wszystkich nawierzchniach - zwłaszcza na śniegu i lodzie przyczepność wszystkich czterech kół jest maksymalnie zwiększana przez sprzęgło wielopłytkowe, którego siła blokowania wynosząca 50 Nm zapewnia optymalną trakcję. Uzupełnieniem precyzyjnych elementów mechanicznych są elektroniczne systemy trakcji 4ETS i ASR, które inteligentnie współpracują z systemem bezpieczeństwa czynnego ESP®.

Elementy składowe napędu 4MATIC

Napęd 4MATIC posiada mechanizm różnicowy o konstrukcji planetarnej. Polega ona na tym, że koła, które mają niedostateczną przyczepność są automatycznie wyhamowywane, przy jednoczesnym podwyższaniu momentu obrotowego na pozostałych kołach. Dzięki temu samochód pojedzie nawet w przypadku, kiedy wyłącznie jedno koło ma odpowiednią przyczepność. Jego budowa nieco różni się w zależności od generacji samochodu marki Mercedes. Napęd 4MATIC składa się głównie z:

 • Jednostopniowej lub dwustopniowej skrzyni rozdzielczej;
 • Otwartego centralnego mechanizmu różnicowego.

System ten tworzy spójną całość wraz z automatyczna skrzynią biegów, silnikiem, przekładnią hydrokinetyczną oraz przekładnią przedniej osi.

Zalety napędu 4MATIC w Mercedesie

Obecnie stały napęd na cztery koła 4MATIC w modelach producenta Mercedes-Benz jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów AWD dostępnych na rynku. Charakteryzuje się niezwykle złożoną konstrukcją.

Zaletą napędu 4MATIC jest posiadanie systemowej integracji, która ma wpływ na wszystkie aspekty związane z systemem. Dodatkowo każde koło jest wyposażone w liczne czujni, dzięki którym system może utrzymać samochód w ruchu nawet w przypadku, kiedy wyłącznie jedno koło zapewnia odpowiednią trakcję. Takie działanie to największa zaleta napędu 4MATIC, która niesamowicie wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Inną zaletą napędu 4MATIC w Mercedesie jest fakt, że reaguje on niezwykle szybko na przeróżne warunki atmosferyczne i drogowe. Pojazd wyposażony w ten system jest niezwykle bezpieczny, a poruszanie się nim – bardzo komfortowe.

Wady napędu 4MATIC w Mercedesie

Główną wadą napędu 4MATIC jest jego cena. Aby wyposażyć swojego nowego Mercedesa w stały napęd na cztery koła 4MATIC trzeba dopłacić ponad 10 000 zł. Zatem nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na taki dodatkowy wydatek.

Inną wadą napędu 4MATIC jest fakt, że ze względu na swoją skomplikowaną budowę, wszelkie usterki należy konsultować wyłącznie w profesjonalnych serwisach samochodowych. Nie należy ich sprawdzać czy naprawiać samodzielnie. Warsztat SternExpert w Łodzi posiada dostęp do oficjalnej bazy Mercedesa, z której posiada zalecenia w jaki sposób działać na wypadek ewentualnych problemów z systemem.

Jak można się domyślić wadą napędu 4MATIC będzie również cena jego konserwacji czy ewentualnych napraw.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta z 4Matic?

Decydując się na zakup samochodu marki Mercedes-Benz, który jest fabrycznie wyposażony w stały napęd na cztery koła 4MATIC, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • W autach ze skrzynią 7G/9G:
  • Widoczne wycieki na wale przednim;
  • Wycieki z miski olejowej;
  • Wycieki z tylnego simmeringu skrzyni;
  • Wyciek z przedniej obudowy ASB.
 • W autach ze skrzynią 5G:
  • Wyciek z pod wtyczki montażowej w ASB;
  • Stan skrzyni rozdzielczej.
 • Dla każdego modelu:
  • Widoczne wycieki z przedniego mostu;
  • Stan skrzyni rozdzielczej;
  • Stukanie / szarpanie przy cofaniu na skręconych kołach;
  • Hałas przy dużym obciążeniu;
  • Wycieki z przegubów na półosiach przednich;
  • Stan osłon gumowych na przegubach.

Jeśli jednak chcesz dokładnie określić stan napędu oraz ogólna kondycję Mercedesa do zakupu – warto odwiedzić warsztat samochodowy SternExpert w Łodzi, który wykona kompleksowy bilans i sprawdzi stan pojazdu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że auto jest w pełni sprawne lub otrzymasz wycenę usunięcia ewentualnych usterek. Pozwoli to na negocjacje ceny ze sprzedającym i brak zaskoczenia dodatkowymi kosztami po zakupie.

Góra