Amortyzatory i spręzyny zawieszenia
autor zdjęcia: Stern Expert

Naprawa zawieszenia samochodowego

Zawieszenie w naszym samochodzie pełny bardzo ważną rolę. To ono jest odpowiedzialne za przyczepność kół do powierzchni oraz tłumienie drgań, które występują podczas jazdy samochodem.

Podobnie jak inne części – poszczególne elementy zawieszenia samochodowego, również ulegają naturalnemu zużyciu podczas ich eksploatacji. Dlatego regularna kontrola stanu zawieszenia w samochodzie jest niezwykle ważna.

Decydując się na diagnostykę i naprawę zawieszenia w serwisie SternExpert w Łodzi mogą Państwo liczyć na kompleksową usługę, która zawiera wszystkie niezbędne czynności. Oferujemy pełny zakres diagnostyki oraz prac serwisowych, które są związane z zawieszeniem samochodowym. W zakres świadczonych przez nas usług wchodzą m.in.:

Wymiana sworzni

Na zużycie zawieszenia ma wpływ wiele czynników. Głównie jednak jest to nawierzchnia, po której podróżujemy oraz nasz styl jazdy. Sworznie są narażone na wstrząsy podczas jazdy i właśnie dlatego tak licznie dochodzi do ich uszkodzeń. Sworzeń w wahaczu to gałka, która umożliwia obrót elementu. Jeśli jest zużyty – podczas ruchu koła będzie wyraźnie wyczuwalne drganie, które będzie słyszalne podczas jazdy po nierównej nawierzchni.

Wymiana sworzni jest stosunkowo tanią usługą, więc nie warto jej odkładać na później. Zbagatelizowanie wymiany sworzni zawieszenia może doprowadzić nawet do ich wypięcia, a w efekcie – do niekontrolowanego skrętu koła, a nawet złamania elementów zawieszenia.

W warsztacie SternExpert wspólnie z klientem ustalamy zakres wymiany sworzni. Posiadamy dostęp do oficjalnej bazy oryginalnych części Mercedesa, jednak możemy również polecić dobrej jakości części zamienne.

Wymiana tulei

Głównym zadaniem tulei wahaczy jest tłumienie drgań, przez co bardzo szybko ulegają zużyciu. Dlatego warto regularnie kontrolować ich stan. Wymiana tulei na nowe może być konieczna już po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów.

Serwis SternExpert w Łodzi oferuje kompleksową diagnostykę i sprawdzenie stanu zawieszenia. Przeprowadzamy wówczas przegląd tulei i zalecamy ich wymianę, jeśli ich stan jest niezadowalający. Co do zasady zalecamy wymianę tulei wahaczy co około 20-30 tysięcy przejechanych kilometrów.

Charakterystycznym objawem zużytych lub uszkodzonych tulei w zawieszeniu jest odczuwanie drgań na kierownicy czy trudniejsze utrzymanie toru jazdy. Niesprawne tuleje mają istotny wpływ na sprawność całych wahaczy, których wymiana będzie bardziej kosztowna.

Wymiana amortyzatorów

Monitorowanie stanu amortyzatorów jest niezbędne, ponieważ spełniają one ważną funkcję w samochodzie. Odpowiadają nie tylko za utrzymanie przyczepności kół do podłoża, ale również niwelują wahania pojazdu. Przez mocno zużyte amortyzatory, samochód nie tylko może tracić przyczepność podczas jazdy, ale również będzie miał wydłużoną drogę hamowania. Zbagatelizowanie objawów uszkodzenia amortyzatorów, może spowodować szybsze zużycie pozostałych elementów zawieszenia.

Serwis SternExper w Łodzi przeprowadzi kompleksową diagnozę i oceni stan zużycia amortyzatorów w pojeździe. Podczas usługi monitorujemy również pozostałe elementy zawieszenia i informujemy o ich ewentualnej konieczności regeneracji, naprawy lub wymiany. Nasz warsztat zaleca wymianę amortyzatorów co 60-80 tysięcy przejechanych kilometrów, jednak na ich zużycie ma wpływ również styl jazdy kierowcy, więc warto regularnie je monitorować.

Wymiana wahaczy

Podobnie jak inne elementy zawieszeniawahacze są jego bardzo ważną częścią i odpowiadają za tłumienie drgań, które normalnie docierałyby do wnętrza kabiny samochodu. Ze względu na nawierzchnię, po której porusza się pojazd oraz styl jazdy kierowcy – wahacze mogą ulegać szybszemu zużyciu, a w efekcie nie wywiązywać się ze swojego zadania. Uszkodzony wahacz jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i wpływa na zużycie pozostałych elementów zawieszenia.

Wymianę wahaczy można wykonać w warsztacie samochodowych SternExpert w Łodzi. Nie należy zwlekać z wymianą uszkodzonych wahaczy, a samą usługę zlecić fachowcom. Nasz serwis posiada dostęp do oficjalnej bazy producenta, dlatego wymiana wahaczy odbywa się zgodnie z jego zaleceniami. Po kompleksowym wykonaniu usługi kontrolujemy zbieżność i wykonujemy geometrię kół.

Geometria układu zawieszenia

Geometrią zawieszenia nazywamy parametry, które określają położenie oraz ruch koła w czasie jazdy. Odpowiednie ustawienie kół wpływa na prawidłowe działanie układu kierowniczego, a w efekcie na trzymanie toru jazdy. Do wykonania geometrii układu zawieszenia niezbędny jest profesjonalny sprzęt oraz dobranie przez fachowca optymalnych ustawień, które pozwolą na prawidłowe poruszanie się pojazdu.

W serwisie SternExpert w Łodzi wykonujemy kompleksową usługę geometrii i zbieżności kół. Nasi mechanicy kompleksowo wykonają wszystkie niezbędne czynności, aby po wykonanej regulacji, pojazd prowadził się jeszcze lepiej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Układ kierowniczy odpowiada za precyzję jazdy i bezpieczne prowadzenie auta. Na jego prawidłowe działanie składa się wiele czynników – w tym również zawieszenie oraz regularne wykonywanie geometrii kół i zbieżności. Nasz warsztat samochodowy w Łodzi zajmuje się profesjonalną diagnostyką oraz wymianą elementów zawieszenia. W ofercie SternExpert znajdą Państwo również ustawienie właściwych parametrów definiujących położenie oraz ruch koła w czasie jazdy. Wszystkie diagnozy oraz naprawy wykonywane są przez doświadczonych mechaników przy pomocy nowoczesnego sprzętu, dzięki czemu mają Państwo gwarancję najlepszej wykonanej usługi.

Góra